Katedra Biologii Ewolucyjnej

O Katedrze

Działalność naukowa pracowników Katedry Biologii Ewolucyjnej obejmuje badania akarologiczne (prof. Sławomir Kaczmarek, dr hab. Tomasz Marquardt), badania malakologiczne (dr hab. Małgorzata Ożgo) oraz badania botaniczne (dr hab. Katarzyna Marcysiak, dr inż. Małgorzata Mazur).

W ramach nurtu akarologicznego badana jest fauna roztoczy glebowych (Mesostigmata i Oribatida) w zróżnicowanych siedliskach na obszarze Polski oraz różnorodność gatunkowa roztoczy wybranych regionów zoogeograficznych.

Osobnym kierunkiem badań akarologicznych prowadzonych w Katedrze Biologii Ewolucyjnej są obserwacje biologii i behawioru wybranych gatunków Mesostigmata i Oribatida w warunkach laboratoryjnych.

W nurcie malakologicznym badana jest zmienność, adaptacje i współczesne procesy ewolucyjne w populacjach ślimaków z rodzaju wstężyk (Cepaea), długość życia, tempo wzrostu, wymagania siedliskowe, zagrożenia i ochrona małży skójkowatych (Unionidae) oraz rozprzestrzenianie się, dynamika populacji i wpływ na rodzime gatunki inwazyjnego małża chińskiego (Sinanodonta woodiana).

Nurt botaniczny obejmuje zagadnienia geografii i taksonomii wybranych gatunków roślin, najczęściej dendroflory. Badane jest zróżnicowanie i zmienność blisko spokrewnionych taksonów lub gatunków zbiorowych, na poziomie morfologii, mikro-morfologii oraz na poziomie genetycznym (we współpracy z innymi jednostkami). Analizami objęto m.in. gatunki z rodzaju Pinus, Veronica oraz śródziemnomorskie jałowce z sekcji Sabina.